Láska ke psům nás provází již několik desetiletí .V roce 2005 se narodila první štěňátka v naší chovatelské stanici Atison a od té doby jsme urazili velký kus cesty za naším vysněným cílem – odchovávat krásné, zdravé a povahově vyrovnané jedince našeho milovaného plemene. Intenzivně studujeme specifika Cane Corso, účastníme se mezinárodních výstav a seminářů. Naši psi získávají nejlepší výsledky v řadě evropských zemí i v zemi původu – Itálii.

Jsme manželé Radka a Josef Koubíčkovi a jsme majitelé chovatelské stanice Atison, kterou jsme založili v roce 2005. Na této stránce bychom rádi napsali něco o sobě a filozofii našeho chovu.

Josef Koubíček se kynologii věnuje již od roku 1974. Zúčastnil se mnoha zkoušek z výkonu a závodů, jako zakládající člen ZKO Žižice a pozdější místopředseda jich také mnoho organizoval. Jako instruktor a poradce etolog se účastnil také několika výcvikových táborů. Je majitelem psího hotelu Mazlíček v Luníkově a je také certifikovaný přepravce zvířat. Od roku 2020 je revizorem Cane Corso klubu Česká Republika.

Radka Koubíčková se věnuje kynologii od roku 1989, má složeny nejvyšší zkoušky z výkonu dle různých zkušebních řádů a to jak všestranných tak i speciálních (IPO3, SChH3, ZVV3, FH2, ZPO2, ZPS2 a další). Za největší úspěch ve výcviku považuje 3. místo na MR IPO. V roce 2022 obdržela čestné uznání při příležitosti 30. výročí kynolologie v ČR.


V tuto chvíli bychom neměli zapomenout na třetího člena našeho týmu – dceru Lucii, která zdědila lásku ke psům a aktivně se podílí na péči o naší smečku, své dlouholeté zkušenosti uplatňuje zejména při porodech a odchovu štěňat, složila několik zkoušek z výkonu a mj. byla na roční praxi v Anglii v chovatelské stanici Boleyn Cane Corso. Nyní se věnuje hlavně groomingu – má vlastní salon na úpravu psů.


Dne 3. 6. 2023 jsme se zúčastnili významné akce – Dny Cane corso – pořádané belgickým cane corso klubem. Jedná se o dvoudenní akci v překrásném prostředí parku Pliniuspark, věnované právě a jenom plemeni cane corso.

V sobotu bylo hlavní akcí Raduno – což je odborné hodnocení psů jak po stránce exteriérové tak i povahové. K tomuto hodnocení byl přizván specialista na cane corso a jeden z nejuznávanějších chovatelů pan Nenad Srdanov ze Srbska. Přítomen pak byl i pan Felice Pugliese – mezinárodně uznávaný odborník z Itálie, v současnosti přednášející o historii a standardu cane corso ve státech po celé Evropě i Americe. 

Současně probíhaly doprovodné programy – nácvik obran, nácvik handlingu, soutěže pro děti, tombola – výtěžek z ní byl věnován na výzkum rakoviny, celý víkend byl k dispozici veterinář Laboklinu, který odebíral krev zájemcům o test na DSRA, atd. Celý den byl pak zakončen grill party.

Raduna se zúčastnilo 39 psů a fen z Belgie, Holandska, Německa, České Republiky, Anglie a Dánska.

Českou Republiku jsme reprezentovali svými ochovy Atison a importovaným mladým psem Perseem (aka Pepíkem).

Hodnocení všech psů byla velice podrobná, rozhodčí sledoval i takové drobnosti jako je tvar a uložení oka, úhel konvergence, vzájemné postavení čelistí, velice dbal na pohyb a vůbec funkčnost celého psa. Všechny své poznatky srozumitelně prezentoval a vysvětloval. Předvedení psi pak kromě posudku obdrželi hodnocení „very typical“, „typical“, „not typical“, „disqualified“, „not judgeable“.

Náš nejmladší účastník výpravy Chrowley Atison se prezentoval ve třídě štěňat ve věku pouhých 16 týdnů. Dostal hodnocení „very typical“ a navíc byl nominován do závěrečné soutěže o nejlepší pohyb, což je u takovéhoto štěňátka rarita. Následně porazil fenku ze třídy štěňat a vyhrál titul BEST MINOR PUPPY.

Jako druhý šel na řadu Perseo dei Leoni di San Marco. Je to mladý pes, import z Itálie, nyní již uchovněný. Od rozhodčího dostal nádherný posudek, hodnocení „very typical“ a umístil se na 1. místě ve své třídě. Navíc byl nominován do soutěže o nejlepší pohyb, o nejlepší stavbu těla a nejlepší povahu. Následně skončil na krásném 2. místě ze všech psů a ve speciálních soutěžích získal i cenu za nejlepší stavbu těla BEST CONSTRUCTION a nejlepší povahu BEST ATTITUDE.

Ve fenách jsme prezentovali naši mladou naději Hedviku Atison. Ve třídě mladých zvítězila v konkurenci 7 fen, získala hodnocení „very typical“ a nominaci do soutěže o nejlepší pohyb.

Ve třídě otevřené nastoupila Fiona Atison v konkurenci 10 fen. Všech 10 fen ve třídě bylo velice kvalitních, Fiona postupovala a nechávala za sebou jednu konkurentku za druhou. Nakonec k naší velké radosti třídu vyhrála s hodnocením „very typical“, byla nominována do soutěže o nejlepší pohyb, nakonec si odnesla i cenu pro nejlepší dospělou fenu BEST ADULT FEMALE.

V závěrečné soutěži o nejlepší jedince plemene zabodovala naše Hedvika Atison a vyhrála titul BOS – nejlepší jedinec opačného pohlaví. Na své první oficiální akci, v zahraničí, v obrovské konkurenci, ve věku 15 měsíců.

Tento den byl pro nás velmi speciální. Tolik krásných cen, podrobné a pečlivé posouzení, přátelská atmosféra, navázání nových vztahů na chovatelské bázi.


ATISON CHOVATELSKÁ STANICE CANE CORSO

Luníkov, 27321 Hobšovice, okr. Kladno | tel.: +420 777 140 116 | +420 777 140 141 | E-mail: atison@seznam.cz