Láska ke psům nás provází již několik desetiletí .V roce 2005 se narodila první štěňátka v naší chovatelské stanici Atison a od té doby jsme urazili velký kus cesty za naším vysněným cílem – odchovávat krásné, zdravé a povahově vyrovnané jedince našeho milovaného plemene. Intenzivně studujeme specifika Cane Corso, účastníme se mezinárodních výstav a seminářů. Naši psi získávají nejlepší výsledky v řadě evropských zemí i v zemi původu – Itálii.

Jsme manželé Radka a Josef Koubíčkovi a jsme majitelé chovatelské stanice Atison, kterou jsme založili v roce 2005. Na této stránce bychom rádi napsali něco o sobě a filozofii našeho chovu.

Josef Koubíček se kynologii věnuje již od roku 1974. Zúčastnil se mnoha zkoušek z výkonu a závodů, jako zakládající člen ZKO Žižice a pozdější místopředseda jich také mnoho organizoval. Jako instruktor a poradce etolog se účastnil také několika výcvikových táborů. Je majitelem psího hotelu Mazlíček v Luníkově a je také certifikovaný přepravce zvířat. Od roku 2020 je revizorem Cane Corso klubu Česká Republika.

Radka Koubíčková se věnuje kynologii od roku 1989, má složeny nejvyšší zkoušky z výkonu dle různých zkušebních řádů a to jak všestranných tak i speciálních (IPO3, SChH3, ZVV3, FH2, ZPO2, ZPS2 a další). Za největší úspěch ve výcviku považuje 3. místo na MR IPO. V roce 2022 obdržela čestné uznání při příležitosti 30. výročí kynolologie v ČR.


V tuto chvíli bychom neměli zapomenout na třetího člena našeho týmu – dceru Lucii, která zdědila lásku ke psům a aktivně se podílí na péči o naší smečku, své dlouholeté zkušenosti uplatňuje zejména při porodech a odchovu štěňat, složila několik zkoušek z výkonu a mj. byla na roční praxi v Anglii v chovatelské stanici Boleyn Cane Corso. Nyní se věnuje hlavně groomingu – má vlastní salon na úpravu psů


Raduno dell Anno S.A.C.C. 2023

13. - 15. 10. 2023 se konala v Itálii – zemi původu našeho plemene – výroční klubová výstava Raduno dell Anno 2023. Tento rok byla akce o to významnější, neboť se slavilo 40. výročí vzniku S.A.C.C. - klubu Cane corso v Itálii. Na účasti to bylo znát, bylo přihlášeno 124 Cane corso z 12 států světa. Osobně přijeli akci podpořit i předsedové a prezidenti evropských klubů sdružujících cane corso.

Již v pátek 13. 10. nás přivítal prezident klubu S.A.C.C. pan Luigi di Rienzo v krásném prostředí hotelu Casale, kde se celá akce konala. Večer proběhla neformální večeře a trénink s figurantem na sobotní test povahy CAL 2. Tento test je v Itálii vysoce ceněn a jedině psi a feny s úspěšně absolvovaným testem povahy mohou získat titul italského šampiona.
V sobotu dopoledne proběhly oficiální testy CAL 2, které posuzoval rozhodčí pro výkon pan Alfredo Di Giralamo. Pro nás je důležité, že jsme měli přihlášené 2 feny z naší chovatelské stanice Atison a obě prošly testem úspěšně. Fiona Atison byla navíc vyhodnocena jako nejlepší CAL 2 ze všech zúčastněných psů.

Program pokračoval obědem, po kterém jsme si udělali malý výlet k moři. Bylo to pouhých 15 kilometrů a při slunečném počasí a teplotách kolem 28 stupňů, jsme se prostě osvěžit museli.
Od 17 hodin následovala přednáška a diskuse, kterou vedl Prof. A. Vergara Na téma správného osuzování stavby těla a konstituce Cane corso.
V 19 hodin již začala oficiální část akce – přípitek pro všechny účastníky a slavnostní večeře o 4 chodech, večer s hudbou a tancem. Hojně se samozřejmě diskutovalo a probíraly se zkušenosti v chovu, panovala uvolněná atmosféra a bylo tedy i mnoho příležitostí pro seznámení se a navázání kontaktů s chovateli.
Neděle byla celá vyhrazena klubové výstavě. Posuzování probíhalo ve třech kruzích, jako rozhodčí byli pozváni specialisté na plemeno p. Ernesto di Maio, Alberto Vergara a Rosa Agostini. Kladně hodnotím systém posuzování, kdy byl každý jedinec ve třídě podrobně posouzen a pak z každé třídy byli vybrání 4 nejlepší. Ti pak nastoupili do odpoledního finále, které probíhalo již jen v jednom kruhu, a tak nikdo z diváků nebyl ochuzen o to nejlepší.

Kromě obvyklých soutěží o nejlepší pár psů a chovatelskou skupinu byly i speciální soutěže o nejlepší hlavu, nejlepšího psa/fenu barvy formentino a nejlepšího psa/fenu v žíhané barvě. Bylo tedy na co se dívat a to až do konce, nejlepší jedinci BOB a BOS byli vyhlášeni až na závěr všech soutěží.

To už bylo dost po páté hodině odpolední, mnoho účastníků odjíždělo, my jsme zvolili možnost strávit ještě jednu noc v hotelu a čerství vyrazit na cestu k domovu – 1270 kilometrů. Pokud mám tedy hodnotit – celá akce byla organizačně velmi vydařená, což většina zúčastněných kvitovala s nadšením. Feny z našeho chovu Hedvika Atison i Fiona Atison splnily zkoušku povahy, což po celém dni stráveném v autě, v cizím prostředí a na cizího figuranta není nic jednoduchého. Z výstavy si obě odnesly hodnocení Excelent,a i když do konečného pořadí nezasáhly, považujeme to za úspěch s ohledem na konkurenci, která zde byla. Náš mladý pes – import Itálie – Perseo dei Leoni di San Marco se probojoval mezi nejlepší 4 z nejsilněji obsazené třídy otevřené (byl zde např. světový vítěz z Brna Hakuna Matata Sangue Magnifica či pozdější vítěz celé výstavy BOB a náš favorit Duco no Ducor Veleno) a ve finálovém ringu obsadil krásně 4. místo.

Každopádně to byla krásná akce a příležitost dostat se do povědomí chovatelů z Itálie i jiných států Evropy, navázat osobní kontakty a mít tak možnost budoucí chovatelské spolupráce.

První fotografie je po úspěšném absolvování zkoušky CAL 2

Zleva: Franco Lepore (člen předsednictva S.A.C.C., chovatel Cane corso) - Andrea Corbara (viceprezident S.A.C.C., chovatel CC) - Federico Pongelli (oficiální figurant klubu) - Radka a Josef Koubíčkovi - Luigi Di Rienzo (prezident S.A.C.C., chovatel CC), Alfredo Di Girolamo (rozhodčí pro výkon) - Raffaele Esposito (viceprezident S.A.C.C., chovatel CC)

 


ATISON CHOVATELSKÁ STANICE CANE CORSO

Luníkov, 27321 Hobšovice, okr. Kladno | tel.: +420 777 140 116 | +420 777 140 141 | E-mail: atison@seznam.cz