O plemeni a povaze Cane Corso

Co píše standard: Ochránce majetku, rodiny a domácích zvířat.V minulosti se používal ke strážení stád a lovu velké zvěře.

Tato poměrně jednoduchá věta v sobě skrývá široké spektrum povahových vlastností plemene, které se utvářely po mnoho generací a to hlavně těžkou prací po boku svých majitelů a chlebodárců.

Pokud to tedy přeložíme do nanejvýš srozumitelného jazyka – cane corso byl vždy pes tzv. „k ruce“. Záleželo na tom, čemu se jeho majitel věnoval a jakou práci od svého psa zrovna potřeboval.

Narodil ses na farmě s dobytkem? Budeš svému pánovi pomáhat se stádem, usměrníš neposlušné kusy, ohlídáš je před útočníky, ostatní obyvatele dvora (husy, kachny, slepice) budeš tolerovat a s nevítanými škůdci (jezevci, liškami, divokými kočkami) si snadno poradíš.

Narodil ses majiteli vinic a polností? Budeš chránit pole a vinice před nezvanými návštěvníky, kteří by se chtěli na úrodě tvého pána obohatit.

Usmyslí si tvůj pán, že se vypraví s ostatními sousedy na lov? Nezalekneš se divočáka, medvěda ani vlka.

Při tom všem budeš ctít a chránit svého pána, jeho rodinu, dům a majetek.

Historie tedy formovala cane corso jako ideálního, spolehlivého, rodinného psa, věrného přítele milujícího svého pána a jeho rodinu.

Přizpůsobí se životu rodiny a bude plnit úkoly, které po něm budou vyžadovány. Může být využíván jako hlídač a obranář, stopař, záchranář, ale i jako pes lovecký.

Jeho využití jako rodinného psa je univerzální a právě proto má, co se týče výcviku, své limity. Jeho výkony a motivace se nikdy nebudou rovnat plemenům vyšlechtěným speciálně k určitým účelům a využití.

Cane corso je vhodné pro všestanný výcvik, ale nikdy z něj nebude nadupaný a přemotivovaný Německý ovčák nebo Malinois. To samé platí i v dalších oblastech sportovní kynologie a lidé s přehnanými ambicemi by mohli nevhodným výcvikem tomuto krásnému plemeni spíše uškodit.

Zkrátka, pokud si pořizujete psa, abyste se věnovali vrcholovému sportu, pořiďte si specialistu.

Pokud chcete psa, který vám bude tzv. „k ruce“, pořiďte si cane corso!


ATISON CHOVATELSKÁ STANICE CANE CORSO

Luníkov, 27321 Hobšovice, okr. Kladno | tel.: +420 777 140 116 | +420 777 140 141 | E-mail: atison@seznam.cz