Krmení
Štěňátka jsou krmena při odběru 3x denně a to do věku přibližně 4 – 6 měsíců. Pak již přecházíme na krmení 2x denně, po roce již stačí krmení 1x denně.
Jídelníček pro štěňátka:

Nativní krmení
základ tvoří syrové mleté maso s rýží a doplňky.
Maso - nejlépe drůbeží mleté s kostmi a chrupavkami (skelety) nebo mix hovězí s drůbežím, kuřecí skelety v celku (ty se zkrmují jako samostatné jídlo). Z kuřecího skeletu doporučuji sundat zbytky kůže – může mít projímavé účinky.
Pro zpestření můžete krmnou dávku o vnitřnosti, vemeno, lososa či jinou rybu, tučný tvaroh (v něm je na rozdíl od polotučného zachován vhodný poměr vápníku)

Příloha – vařená rýže, popř. mixovaná zelenina a ovoce, výborné jsou také neprané zelené dršťky. Dále mohu doporučit kompletní přílohu k masu Flocken Mixer od firmy Happy dog.
Doplňky - sušené pivovarské kvasnice, popř. kompletní vitaminominerální směsi např. Plastin nebo Roboran. Doporučuji přidávat vitamín C. (ideálně klasický Celaskon - nepoužívat viatamín C s postupným uvolňováním – pes má obecně rychlé zažívání a k využití vitamínu C by ani nedošlo)
Na hraní doporučuji syrové vepřové kosti - nejlépe lopatky.
Celková denní dávka by tedy měla obsahovat 2/3 kuřecí maso s kostmi a 1/3 jiného masa.
V období růstu a přezubování je třeba razantně zvýšit objem kostí v krmivu – podávat kuřecí skelety, krky, vepřové kosti. V období mezi 4. – 6. měsícem klidně i 3/4 denní dávky kuřecí maso s kostmi.

Všechny kosti musí být syrové.
Maso mohu doporučit např.od firmy Sokol Falco neboVetamix
Množství krmiva určuji přibližně podle kondice psa. U štěňat vycházím z toho, že pokud dávku zhltají a je na nich vidět, že by si dala ještě, nepřidám jim, ale příští dávku o něco zvýším. To samé platí i naopak. Ideální je, když jídlo s chutí sní do 5ti až 10ti minut. Ve věku 2 měsíců je dávka masa cca 500 – 600 gramů na den.

Krmení granulemi
Používám granule od firmy Alldog. Mohou se dávat namočené v teplé vodě na cca 5 minut, ale mohou se zkrmovat i suché. Tyto granule dovážíme přímo z Itálie, pro mollossy se velmi osvědčily. Můžete objednat na www.obchodmalicek.cz
Pokud se rozhodnete krmit výhradně granulemi, doporučujeme přidávat kuřecí skelety jako doplněk minerálních látek, minimálně v období 4. - 9. měsíce věku.

Veškeré podrobné informace o nativním krmení čerpám z knihy Zdeňka Procházky Chov psů, a dále z internetu – způsob krmení BARF, www.shop.manwe.eu V ideálním případě je lepší brát granule pouze jako doplněk a krmit pejska pestrou stravou.

Pokud se stane a štěně dostane průjem, nasadím dietu, k pití černý čaj slazený glukopurem, rozvařenou rýži se Smectou, výborně působí tableta DiaDog (k dostání u veterináře). Postupně do rýže přidávám maso, popř. tvaroh, do každé dávky přidávám Smectu, během tří dnů postupně vynechávám.

 

 


ATISON CHOVATELSKÁ STANICE CANE CORSO

Luníkov, 27321 Hobšovice, okr. Kladno | tel.: +420 777 140 116 | +420 777 140 141 | E-mail: atison@seznam.cz